Ιατρείο Εγκεφαλικών Επεισοδίων

ΕΙΔΙΚΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ
«ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΩΝ ΕΠΕΙΣΟΔΙΩΝ»

Το Ειδικό Ιατρείο Εγκεφαλικών Επεισοδίων της Β Νευρολογικής Κλινικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο «Αττικόν» αποσκοπεί στη διαγνωστική και θεραπευτική αντιμετώπιση ασθενών με Αγγειακό Εγκεφαλικό Επεισόδιο (Cerebrovascular Accident, CVA).

Το Ειδικό Ιατρείο Εγκεφαλικών Επεισοδίων παρέχει τη δυνατότητα διενέργειας των ακόλουθων διαγνωστικών εξετάσεων:

1. Νευροϋπερηχογραφικός έλεγχος αγγείων εγκεφαλικής λειτουργίας στα πλαίσια ελέγχου αιμοδυναμικά σημαντικά στενώσεων/αποφράξεων, χαρτογράφησης παράπλευρης κυκλοφορίας, εκτίμησης αγγειοκινητικής αντιδραστικότητας και καταγραφής μικροεμβολισμού από ασταθείς αθηρωματικές πλάκες σε πραγματικό χρόνο.
2. Έλεγχος καρδιακών αρρυθμιών με διενέργεια 24 ώρου Holter ρυθμού (σε συνεργασία με την Καρδιολογική Κλινική του Νοσοκομείου)
3. Διενέργεια γενετικού ελέγχου στα πλαίσια διερεύνησης δυνητικά ιάσιμων κληρονομικών νοσημάτων που αποτελούν σπάνιο αίτιο Αγγειακού Εγκεφαλικού Επεισοδίου (όπως η νόσος Fabry)
4. Εκτεταμένος Νευροψυχολογικός Έλεγχος στα πλαίσια διερεύνησης αγγειακής άνοιας (σε συνεργασία με το Ειδικό Ιατρείο Διαταραχών Μνήμης της Κλινικής μας).

Το Ειδικό Ιατρείο Εγκεφαλικών Επεισοδίων παρέχει τη δυνατότητα διενέργειας των ακόλουθων θεραπευτικών παρεμβάσεων:

1. Έγχυση αλλαντικής εξωτοξίνης στα πλαίσια αντιμετώπισης της σπαστικότητας μετά το Αγγειακό Εγκεφαλικό Επεισόδιο.
2. Έναρξη αντιπηκτικής αγωγής με τα παλαιότερα ή τα νεότερα από του στόματος αντιπηκτικά (αναστολείς προθρομβίνης και αναστολείς ενεργοποιημένου παράγοντα X) σε ασθενής με καρδιοεμβολικής αιτιολογίας Ισχαιμικό ΑΕΕ σε έδαφος κολπικής μαρμαρυγής.
3. Ενζυμική θεραπεία υποκατάστασης σε ασθενείς με νόσο Fabry.

Για Ραντεβού: 1535

Υπεύθυνος Ιατρείου: Γ. Τσιβγούλης, Νευρολόγος, MD, PhD, Αναπληρωτής Καθηγητής Νευρολογίας, Β΄ Νευρολογική Κλινική, ΠΓΝ Αττικόν